Record Number of Gymnasts at 2013 Provincial Gymnastics Championships

 On April 6, two Island clubs hosted the 2013 Provincial Gymnastics Championships. The Island Gymnastics Academy hosted the boy’s competition while the St. Louis Gymnos welcomed a record number of competitors in the women’s event. Joining the host clubs were the Summerside Saultos and Victory Gymnastics Centre.

Following the championship, provincial teams were named to represent PEI in several upcoming regional competitions including Atlantic Championships in Sydney, Eastern Canadian Championships in St. John’s and the Canadian Gymnastics Championships in Ottawa. 

Full results are available at islandgymnasticsacademy.com.

Level 2 Provincial Teams

  Level 3, PNN Provincial Teams 

 WOMEN’S RESULTS

 Argo 1
  1. Lauren MacDonald – Island Gymnastics Academy
  2. Lauren Rafuse – Island Gymnastics Academy
  3. Sophie Mayne – Island Gymnastics Academy
 Tyro 1
  1. Jasmine Finley– St. Louis Gymnos
  2. Mia Stewart – Victory Gymnastics Centre
  3. Hope MacLean – Victory Gymnastics Centre
 Novice 1
  1. Taylor Kember– Summerside Saultos
  2. Annabelle Farrell– Summerside Saultos
 Argo 2
  1. Brenna Ing – Victory Gymnastics Centre
  2. Seven McHatten– Victory Gymnastics Centre
  3. Dayley Wood – Island Gymnastics Academy
 Tyro 2
  1. Emma Germain – Island Gymnastics Academy
  2. Emma Christensen – Island Gymnastics Academy
  3. Madelyn Aylward– St. Louis Gymnos
 Novice 2
  1. Dara MacInnis – Island Gymnastics Academy
  2. Emily Doucette –Island Gymnastics Academy
  3. Tied – Beatrice Turner, Callie Thomson – Island Gymnastics Academy
 Open 2
  1. Jenny Campbell– Island Gymnastics Academy
  2. Samantha MacAdam – Island Gymnastics Academy
  3. Morgan MacDonald-Island Gymnastics Academy
  Argo 3
  1. Reese Kelly – Island Gymnastics Academy
 Tyro 3  
  1. Selina Mahajer – Island Gymnastics Academy
  2. Madison Kelly-Maund –Victory Gymnastics Centre
  3. Kaylee McCabe – Victory Gymnastics Centre
 Novice 3
  1. Tessa McGuigan– Island Gymnastics Academy
  2. Paige Mills – Island Gymnastics Academy
  3. Chelsea MacLeod – Island Gymnastics Academy
 Open 3
  1. Natalie Haddad – Island Gymnastics Academy
  2. Megan Doucette – Island Gymnastics Academy
 Open 4 
  1. Cassie Feehan – Island Gymnastics Academy
 
Pre – Novice Aspire 
  1. Jenaya Ross – Island Gymnastics Academy
  2. Karisa Quinn – Island Gymnastics Academy
  3. Emma MacIntyre – Island Gymnastics Academy
 

MEN’S RESULTS

 Level 1 under 13
  1. Trent McClure – Island Gymnastics Academy
  2. Trent Quinn– Island Gymnastics Academy
  3. Jesse Roberston – Island Gymnastics Academy
 Level 1 over 13
  1. Ben Davidson– Island Gymnastics Academy
 Level 2
  1. Isaac Bourque – Island Gymnastics Academy
  2. Nick Handrahan – Summerside Saultos
  3. Tanner Clow – Summerside Saultos
 Level 3 under 13
  1. Donovan Ching – Island Gymnastics Academy
  2. Murphy MacArthur – Summerside Saultos
 Level 3 13 +
  1. Ryan McKenna – Island Gymnastics Academy
 High Performance Argo
  1. Sam Gillis – Island Gymnastics Academy
 National Youth
  1. Alex Mann – Island Gymnastics Academy
  2. Ted Landry – Island Gymnastics Academy
 National Open
  1. Sam Mallett – Island Gymnastics Academy
  2. Carson Younker – Island Gymnastics Academy
 Junior National
  1.  Matt Gallant– Island Gymnastics Academy
 Senior National
  1. Scott Chandler – Island Gymnastics Academy

CONGRATULATIONS TO ALL COMPETITORS!!!

 

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.